Kasy fiskalne – co to za urządzenia?

Posted on

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

Urządzenie fiskalne to sprzęt cyfrowy, który ewidencjonuje przychody podatników prowadzących sprzedaż usług oraz towarów na rzecz rolników ryczałtowych oraz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Obowiązek jego posiada regulowany jest przez ustawę o podatku od towarów i usług, kodeks karny skarbowy oraz stosowne rozporządzenia ministra finansów. W ich myśl, każdy przedsiębiorca, którego przychodzi ze sprzedaży detalicznej przekroczyły określoną przez Ministerstwo Finansów wartość, są zobowiązane do zakupu kasy i sporządzania raportów dobowych fiskalnych po zakończeniu każdego dnia sprzedaży.

Kasy fiskalne to urządzenia cyfrowe posiadające zainstalowane oprogramowanie, które organizuje jej pracę oraz pamięć. Sprzęt ten zapisuje listę wszystkich towarów czy usług, jakie dane przedsiębiorstwo posiada w swoim asortymencie. Zapamiętuje on również cenę, kod kreskowy oraz stawkę VAT. Podczas wpisywania kodu danego towaru czy jego zeskanowania, dedykowane oprogramowanie znajduje w bazie pozostałe niezbędne informacje, drukuje je w postaci paragonu i zapisuje w pamięci fakt sprzedaży. Drukowane są 2 kopie paragonu – jedna dla klienta, druga – dla archiwum firmy. Stan liczników sprzedaży może być odczytywany manualnie przez pracowników sklepu lub za pośrednictwem specjalnego oprogramowania.

Kasy fiskalne, poza wyświetlaczem, klawiaturą oraz pamięcią składają się także z drukarki. Wyróżnić można 2 rodzaje mechanizmów drukujących, jakie montuje się w takich sprzętach. Pierwszy z nich to drukarka termiczna, do atutów której zaliczyć można szybkość, cichość oraz wydajność pracy. Kopie paragonów są tu przechowywane na specjalnym papierze termicznym, który powinien być przechowywany w niskiej temperaturze.

kasy fiskalne posiadać mogą także drukarkę igłową, nazywaną także mozaikową. Taki sprzęt dobrze sprawdzi się w przypadku archiwizowania kopii paragonów. Na zakup tego typu kas zdecydować powinny się firmy, na które stosowne przepisy nakładają obowiązek przechowywania dokumentacji archiwalnej przez okres 5 lat.

Tags: , ,